Uzvara pār čempioniem!

SynotTip futbola Virslīgas 1. kārtas spēlē “Jelgava” savā laukumā pārspēja pēdējo divu gadu Latvijas čempionvienību Jūrmalas “Spartaku”. Vienīgos vārtus šajā mačā guva divas sezonas Jūrmalā aizvadījušais Vladislavs Kozlovs.

Jelgavas un Jūrmalas komandas šoziem piedzīvoja ievērojamas pārmaiņas sastāvos. Jelgavnieku pamatsastāvā bija tikai četri futbolisti, kuri pārstāvēja Zemgales klubu 2017. gada Virslīgas čempionātā: Alans Siņeļņikovs, Mindaugs Grigarāvičs, Andrejs Kiriļins un Maksims Rafaļskis. Debiju “Jelgavas” komandas sastāvā Virslīgas spēlē piedzīvoja vārtsargs Jānis Krūmiņš un no Liepājas pārgājušais Marks Kurtišs. Atgriešanos mačus aļņu rindās aizvadīja Vladislavs Kozlovs un Rjotaro Nakano, kamēr aizsargi Sigits Olberkis, Vjačeslavs Jemeļjaņenko un Maksims Širjajevs pirmo reizi karjerā sajuta Latvijas futbola Virslīgas spēļu garšu. Komandas galvenais treneris Raviļs Sabitovs izvēlējās 4-4-2 taktisko shēmu, kas visbiežāk tika izmantota pirmssezonas pārbaudes mačos.

“Spartaka” komandas starta vienpadsmitniekā devās trīs futbolisti, kuri pērn kļuva par valsts čempioniem – Jevgeņijs Nerugals, Ingus Šlampe un Aleksandrs Kosoričs. Tāpat, protams, jāatzīmē bijušo jelgavnieku Mārča Oša un Ginta Freimaņa esamību pretinieku rindās.

Pirms mača organizatoriskā sapulcē tika pacelts jautājums par jūrmalnieku spēles formu krāsu neatbilstību reglamentam: valsts čempioni grasījās spēlēt melnos kreklos (citu variantu arī nebija), kuri vēlāk televīzijas bildē dažbrīd juka ar jelgavnieku bordo krāsas formām.

Maču aktīvāk sāka viesu futbolisti, uzbrukumiem daudz pieslēdzoties malējiem pussargiem Aleksejam Višņakovam un nikaragvietim Smitam. Spēles 9. minūtē Jānim Krūmiņam nācās atvairīt bīstamu soda sitienu krievu leģionāra Oļega Dmitrijeva izpildījumā. Tomēr jāatzīst, ka neraugoties uz lielāku bumbas kontroli pirmajā puslaikā, “Spartakam” ļoti reti izdevās nopietni apdraudēt jelgavnieku vārtus. Mūsu futbolisti savukārt mēģināja veidot uzbrukumus caur kreiso malu, cenšoties izmantot Grigarāviča un Siņeļņikova ātruma īpašības. Lai gan daži piegājieni bija itin veiksmīgi, allaž trūka uzbrukuma noslēguma fāzes (lasi: sitiena).

33. minūtē mūsējiem izdevās organizēt daudzveidīgu un masīvu uzbrukumu, kas noslēdzās ar neprecīzu Grigarāviča sitienu no metriem 17. Tuvāk puslaika beigām atkal aktivizējās jūrmalnieki, taču panākt savu Uzbekistānas trenera Samvela Babajana vadītajai komandai neizdevās – 0:0 pēc pirmajām 45 minūtēm.

Otrajā puslaikā spēles ritējums krasi mainījās. Jau no pirmajām minūtēm jelgavnieki metās uzbrukumā, pie labām vārtu gūšanas iespējām tiekot Siņeļņikovam un Kozlovam. Mača 52. minūtē mājinieku aktivitāte atalgojās ar vārtu guvumu: Marks Kurtišs veiksmīgi pacīnījās pie soda laukuma robežas, bumba nonāca pie Vladislava Kozlova, kurš ar neatvairāmu sitienu trieca bumbu augšējā stūrī – 1:0! Šie vārti Vladislavam bija 50. “Jelgavas” komandas kreklā, kas ļauj Rēzeknē dzimušajam futbolistam atrasties Jelgavas kluba visu laiku rezultatīvāko spēlētāju saraksta galvgalī.

Ielaistie vārti uz brīdi šokēja valsts čempionus, kuri, cenšoties mainīt nesekmīgo spēles gaitu, sūtīja laukumā pieredzējušo Edgaru Gauraču. Uzreiz pēc došanās laukumā Gauračs saņēma sveicienu no Kozlova izklupiena veidā, par ko mūsu futbolists saņēma dzelteno kartīti. Pēc šīs epizodes laukumā regulāri sāka rasties asumi, abu komandu spēlētājiem iesaistoties vārdu apmaiņās un nelielās grūstīšanās. Spēles 71. minūtē Grigarāvičs pagrūda Mārci Ošu, kurš uzreiz steidza demonstrēt krišanas mākslu. Vēl karstāk laukumā kļuva 78. minūtē, kad Ginta Freimaņa centieni nomierināt bijušos komandasbiedrus Andreju Kiriļinu un Ingus Šlampi (2016. gadā Kiriļins kopā ar Šlampi “Spartaka” sastāvā kļuva par valsts čempioniem) izraisīja pagrūstīšanos ar teju visu laukuma spēlētāju iesaistīšanos.

Noslēdzošās 10-15 minūtes pagāja “Spartaka” centienos izraut vismaz neizšķirtu. Pretiniekiem radās brīvās zonas, ko gan jelgavniekiem neizdevās pārvērst vismaz vienā rezultatīvā pretuzbrukumā. Spriedze turējās līdz pat mača pēdējām sekundēm. Kompensācijas ceturtajā minūtē pie izcilas vārtu gūšanas tika Gauračs, taču spēlējošais ģenerāldirektors no metriem 13 sita bumbu nedaudz garām vārtiem. Uzreiz pēc šī momenta sekoja finālsvilpe un “Jelgavas” futbolistu, treneru un līdzjutēju gaviles!

FK “Jelgava” – “Spartaks” Jūrmala 1:0 (0:0)
Vārti: Kozlovs (Kurtišs) 52′
Brīdinājumi: Kozlovs 61′, Siņeļņikovs 67′, Grigarāvičs 71′, Kiriļins 78′, Olberkis 85′ – Šlampe 63′, Ošs 71′, Freimanis 78′
Jelgava: Krūmiņš – Grigarāvičs, Širjajevs, Olberkis, Jemeļjaņenko – Siņeļņikovs (k), Rafaļskis, Nakano, Kiriļins – Kurtišs, Kozlovs (Jermolajevs 67′)
Galvenais tiesnesis: Andris Treimanis

Nākamo spēli futbola klubs “Jelgava” aizvadīs piektdien 6. aprīlī, Olaines pilsētas stadionā plkst. 19:00 uzņemot FK “Ventspils”.